Topologie >Climatix POL63x

Základní topologie - Climatix POL63x

Stanice řady Climatix připojené přímo k PC

Regulátory Climatix POL63x je možné monitorovat přes modemové rozhraní sériovou linkou RS232. Takto lze připojit i několik zařízení Climatix přímo k PC (pro každé je nutný samostatný sériové port). Sběrnici RS232 je vhodné galvanicky oddělit na obou stranách. Climatix nelze monitorovat přes vzdálený sériový port (Moxa, Papouch, ...) po LAN!

Další možností přímého připojení k PC je využití USB rozhraní.Tento způsob připojení však nedoporučujeme, neboť USB rozhraní nelze galvanicky oddělit!

Vhodným způsobem připojení je využít ethernetového rozhraní regulátorů Climatix a monitorovat je po lokální sítí LAN, nejlépe odděleně od lokální síťové infrastruktury. Takto lze jednoduše připojit několik regulátorů bez nutnosti doplňovat sériové porty a natahovat další kabeláž.

ClimatixPC

Výhody

RS232 vyžaduje jen standardní sériový port PC a galvanické oddělení - nízké pořizovací náklady, vysoká spolehlivost a rychlost komunikace.
Pomocí LAN lze připojit více regulátorů bez nutnosti další kabeláže k PC, je vždy galvanicky odděleno.

Nevýhody

Regulátory je nutné mít v dosahu kabeláže RS232 nebo LAN.
Sériovou linku je nutné galvanicky oboustranně oddělit.
USB kabeláž má velmi omezenou délku (max. 5m) a nelze galvanicky oddělit!

Stanice řady Climatix připojené přes AlfaBox

Pro větší vzdálenosti, kde není možné regulátory Climatix připojit přímo k PC dispečinku je možné využít datový koncentrátor AlfaBox. Climatix lze připojit přes modemové rozhraní k AlfaBoxu s vloženým modulem AlfaModul.RS232GC. Tento modul je galvanicky oddělen, další galvanické oddělení není potřeba doplňovat. Pro připojení regulátoru k AlfaBoxu lze použít standardní přímý UTP5 (patch) kabel s konektory RJ45. Pro každý regulátor Climatix je nutné použít jeden AlfaModul.RS232GC, maximálně lze takto k jednomu AlfaBoxu připojit 3 regulátory Climatix.

Dále lze využít ethernetové rozhraní a AlfaBox.Eth, ke kterému lze po lokální síti připojit i několik regulátorů Climatix.

AlfaBox je možné připojit k monitorovacímu systému ProCop 3 všemi dostupnými technologiemi, jako jsou klasický nebo GSM modem, GPRS (EDGE) modem, ethernet, RS232, sběrnice RS485, rádiomodemy, atp.

ClimatixAlfaBox

Další rozhraní AlfaBoxu je možné využít na připojení dalších regulátorů všech podporovaných typů, měřičů spotřeb, impulsních vstupů atp.

Výhody

K jednotlivým stanicím nemusí být přivedeny žádné kabely.
Je možné monitorovat stanice všude tam kde je GSM signál, tedy i na velké vzdálenosti.
Je možné koncentrovat data z více zařízení např. měřičů spotřeb.

Nevýhody

Potřeba GPRS modemu a datového koncentrátoru AlfaBox.
Poplatky za GPRS přenosy, pokud není požita jiná přenosová technologie na dispečink.