Topologie >Virtualizace

Topologie dispečinků - Virtualizace

Monitorovací systém ProCop ve virtuálním prostředí

Od verze 3.4 umožňuje Monitorovací systém ProCop běh ve virtualizovaných operačních systémech. Virtualizace hardwaru počítačů přináší mnohá pozitiva, ale také některá úskalí, která bylo nutno vyřešit a monitorovací systém ProCop na tato prostředí upravit.

Ve zkratce lze o virtualizaci počítačů říci, že se jedná o oddělení od fyzického hardwaru počítačů, usnadnění náhrady hardwaru v případě výpadku, zlepšení využití hardwaru a centralizaci správy a zálohování.

Monitorovací systém ProCop je přizpůsoben pro operační systém Microsoft Windows Server 2008 R2 ve virtuálních prostředích Microsoft Hyper-V a VMware vSphere (v. 4, 5).

Hlavním problémem pro monitorování technologií ve virtuálním prostředí je totální absence periferií. Jedinou dostupnou komunikační cestou pro virtualizované operační systémy je ethernet. Z tohoto důvodu je nutné veškeré komunikace monitorovacího systému s průmyslovou regulací, měřiči a periferiemi převést na tuto síť. Řešením je využití AlfaBoxů + připojených přes LAN, Internet či GPRS, použití převodníků Ethernet/RS232/RS485/MBus, nebo regulátorů s ethernetovým rozhraním. Pro hardwarový USB klíč monitorovacího systému ProCop je nutné využít myUTN-80 Dongle Server, který zpřístupňuje USB periferie přes ethernet. Jiná zařízení tohoto typu nemusí podporovat přenos USB pro HW klíče a bylo by nutné funkčnost nejprve ověřit.

Vzhledem k tomu, že virtualizované počítače nejsou vybaveny ani monitorem, klávesnicí a myší, je nutné pro monitorování využít terminálová, případně síťová pracoviště. Rovněž lze zřizovat sekundární, pobočné, či mobilní dispečinky.

Obrázek dokumentuje základní virtualizovanou infrastrukturu s terminálovými pracovišti.

mon_virtual

Konkrétní aplikaci Monitorovacího systému ProCop ve virtualizovaném prostředí je lépe dopředu konzultovat.

Výhody

Nezávislost na hardwaru počítače
Snadná přenositelnost
Odolnost proti výpadkům hardwaru
Lepší využití hardwaru
Centrální správa
Centrální zálohování
Terminálová pracoviště

Nevýhody

Všechny periferie přes ethernet
Nutnost pořídit myUTN-80 Dongle Server pro hardwarový klíč